Këtë bimë e keni në kopshtin tuaj, e nuk jeni të vetëdijshëm se mund të shërojë shumë sëmundje

  • E.K /
  • 23 February 2022 - 12:15
Këtë bimë e keni në kopshtin tuaj, e nuk jeni të vetëdijshëm se mund të shërojë shumë sëmundje

Në bazë të studimit të fundit, rozmarina parandalon plakjen dhe funksionon si antioksidues i fuqishëm. Posedon flavonoide, substanca që përmirësojnë qarkullimin e gjakut në të gjitha indet, forcojnë enët e gjakut dhe përmirësojnë qarkullimin gjakut. Shkaku i gjithë kësaj, rozmarina mund të përdoret për shërimin e dhimbjeve të kokës, për përmirësim të kujtesës dhe stimulim të rritjes së flokut.

Ndikon pozitivisht edhe për sistemin e tretjes e përdoret edhe në shërimin e kapsllëkut, ngërçeve në stomak. Përbërësit e saj kundër inflamacioneve dhe kundër baktereve kanë aftësinë e shërimit të infeksioneve në vesh, hundë, fyt dhe bronkitisin. Po ashtu shëron lodhjen dhe ofron relaksim në dhimbjet në muskuj, reumatizmit dhe nervit shiatik. Ekstraktet e rozmarinës nxitin qarkullim të rregullt të gjakut në lëkurë, që parandalon rënin e flokut dhe krijimin e zbokthit.

(Kosova Sot Online)