Flokët dëmtohen nga shkuma e shamponit, ja sa herë në javë duhet t’i lajmë

  • E.K /
  • 28 February 2022 - 10:52
Flokët dëmtohen nga shkuma e shamponit, ja sa herë në javë duhet t’i lajmë

Shumë njerëz zgjedhin t’i lajnë flokët çdo ditë për të patur një pamje të freskët dhe të pastër, por  ndërsa flokët ditë e parë me siguri duken dhe ndihen mirë, larja e flokëve me shampo shumë shpesh mund të bëjë më shumë dëm sesa mirë.

Teksa duket se jemi disi të fiksuar pas dusheve të përditshëm, në fakt shumica prej nesh nuk kanë nevojë t’i lajnë flokët çdo ditë, apo edhe pas një dite tjetër.

Larja e flokëve më shumë se tre herë në javë mund t’i dëmtojë ato, por përdorimi i tepruar i shampos mund t’i dëmtojë edhe më shumë.Sipas specialistëve flokët sa më shumë t’i lani aq më keq do të duken dhe këtë mund të vërtetojnë shumë vajza që 3 ditë pas larjes flokët e tyre janë plot shkëlqim e volum.

Gjithçka varet nga lloji juaj i flokëve 

Megjithëse disa prej nesh janë mësuar t’i lajnë flokët siç duhet çdo ditë, të tjerët mund të shpëtojnë lehtësisht duke e bërë atë jo më shumë se vetëm një herë në javë. Nëse keni flokë të hollë dhe delikate, mund të dëshironi t’i lani ata çdo ditë, sepse mbulohen lehtësisht nga zbokthi dhe duken shumë më shpejt të yndyrshëm. Njerëzit me flokë të thatë ose kaçurrela duhet t’i lajnë ato shumë më rrallë dhe larja e tyre me shampo çdo dy ditë do të ishte e mjaftueshme. Nëse flokët tuaj janë me onde, ato duhet të lahen më paku dhe përdorimi i një shampoje të butë jo më shumë se një herë në javë  do të mjaftonte për t’i mbajtur të pastër.

Flokët tuaj janë të yndyrshëm

Sapo flokët tuaj bëhen pak me vaj, mund të tundoheni t’i lani menjëherë, por  yndyra që prodhon skalpi juaj është në të vërtetë thelbësor për shëndetin dhe bukurinë e flokëve tuaj.

Pavarësisht asaj që reklamat e shamponve po përpiqen të na bindin, larja e flokëve çdo ditë mund të jetë një recetë për një ditë të keqe të flokëve tuaj. Flokët që janë plotësisht të zhveshur nga vaji i tyre natyral mund të bëhen të ashpër dhe shumë më të vështirë për t’u stiluar. Kur skalpi juaj thahet tepër, mund të fillojë të prodhojë edhe më shumë zbokth ndaj rekomandohet t’i lani flokët çdo 2 deri në 3 ditë për të shmangur flokët e yndyrshëm dhe acarimin e lëkurës së kokës.

(Kosova Sot Online)