Ju bien flokët? Mos u nervozoni, ky është shpëtimi

  • E.K /
  • 07 March 2022 - 10:44
Ju bien flokët? Mos u nervozoni, ky është shpëtimi

Nëse ekziston diçka që mundet ta definojë fermën në dukjen fizike, atëherë kjo është floku i saj. Floku kërkon kujdes dhe vëmendje të madhe, por shumë femra kanë problem me rënin e apo rritjen e ngadalshme të tij. Ekzistojnë shumë tretmanë farmaceutikë që premtojnë rritje më të shpejtë të flokut, por ekzistojnë edhe tretmanë natyralë që ofrojnë rezultate edhe më të mira.

Ja një recetë, më e mira për rritjen e flokut.

PËRBËRËSIT

3 lugë kanellë; 6 lugë mjaltë; 6 lugë vaj ulliri. Përgatitja dhe përdorimi: Vini vajin e ullirit në një enë dhe e ngrohni, e më pas shtoni përbërësit e mbetur dhe i përzieni mirë. Derisa është i ngrohtë, e vendosni në lëkurën e kokës dhe në flokë dhe e lini që të veprojë për rreth një orë. Më pas, flokët i shpëlani me ujë. Këtë mënyrë e përsëritni tri herë në javë dhe rezultatet nuk do të mungojnë. Arsyet pse mund të humbni flokun janë mungesa e hekurit dhe puna e ngadalësuar e gjëndrave tiroide.

(Kosova Sot Online)