Erëza që duhet të shtoni çdo ditë në kafe

  • E.K /
  • 07 March 2022 - 13:47
Erëza që duhet të shtoni çdo ditë në kafe

Kafja është padyshim një nga pijet më të njohura në botë. Përveç përfitimeve të tij energjetike, ai mund të mbrojë kundër një sërë sëmundjesh, dhe filxhani i kafesë që pini çdo ditë ju ofron më shumë antioksidantë sesa çaji jeshil, frutat dhe perimet.

Përveç kësaj është një burim i mirë i kaliumit dhe vitaminave B. Vetëm sigurohuni që të mos kaloni katër filxhanë ose 400 miligramë kafeinë në ditë. Sidoqoftë, çfarë do të thonit nëse do të mund t’i çoni efektet e dobishme të kafesë një hap më tej duke shtuar një erëz të vetme në të?

Kafeja e shafranit të Indisë është plot me antioksidantë dhe komponime bioaktive që mbështesin shëndetin optimal. Kurkumin, përbërësi aktiv në shafran i Indisë, lufton stresin oksidativ dhe inflamacionin, shpjegon një përmbledhje e vitit 2017 e botuar në revistën Foods.

Shkencëtarët besojnë se mund të zvogëlojë dhimbjen e artritit, të përmirësojë lipidet e gjakut dhe të rrisë fuqinë e trurit. Në fakt, duket se është veçanërisht e dobishme për njerëzit me artrit, sëmundje inflamatore, kolesterol të lartë dhe sindromë metabolike.

Si të bëni kafe me shafran të Indisë në shtëpi

Kjo erëz është përgjithësisht e sigurt, por nuk absorbohet plotësisht nga trupi. Piperina, përbërësi aktiv në piperin e zi, mund të rrisë biodisponibilitetin e kurkuminit deri në 2000%, që do të thotë se duhet të shtoni edhe shafranin e Indisë dhe piper të zi në kafenë tuaj të mëngjesit.

Filloni me një dozë të vogël, si p.sh. 500 miligramë kurkumin në ditë dhe punoni deri në 1000 miligramë në ditë. Pluhuri i pastër i shafranit të Indisë përmban rreth 3.14% kurkumin ndaj peshës, por përqendrimi mund të ndryshojë nga marka në markë.

(Kosova Sot Online)