Hani fara kungulli rregullisht

  • E.K /
  • 21 March 2022 - 14:08
Hani fara kungulli rregullisht

Farat e kungullit janë me të vërtetë të vogla, por përfitimet e tyre dhe vlerat ushqyese janë shumë të mëdha.

Nëse ju hani pak fara kungulli, do të merrni sasinë e nevojshme të yndyrave të shëndetshme në trup, magnez dhe zink gjithashtu.

Gjeni më poshtë përfitimet që merrni, nëse hani sa më shumë fara kungulli.

Farat e kungullit kanë shumë vlera ushqyese, ato janë të pasura me:

Fibra: 1,7 gram.

karbohidrate: 5 gram.

Proteina: 7 gram.

Yndyra: 13 gram (6 prej të cilave janë omega-6s).

Vitamina K: 18%

Fosfor: 33%

Mangan: 42%

Magnez: 37%

Hekur: 23%

Zink: 14%

Bakër: 19%

Farat e kungullit janë të pasura edhe me antioksidantë. Ato përmbajnë karotenoide dhe vitaminën E. Antioksidantët që gjenden te farat e kungullit, luftojnë inflamacionin, mbrojnë zemrën tuaj nga sëmundjet. Farat e kungullit gjithashtu mbrojnë qelizat nga radikalet e lira.

Farat e kungullit reduktojnë edhe riskun për t’u prekur nga kanceri

Përmirësojnë shëndetin e prostatës dhe fshikëzës urinare.

Kanë përmbajtje të lartë të magnezit

Ulin presionin e gjakut dhe mbrojnë zemrën nga sëmundjet.

Nëse keni probleme me gjumin, ju këshillojmë të hani sa më shumë fara kungulli, pasi ato ju ndihmojnë në regjimin e gjumit. Ato janë një burim natyral i triptofanit, një aminoacid që mund të ndihmojë në nxitjen e gjumit.

Doni të dobësoheni? Përfshini edhe farat e kungullit në dietën tuaj, ato do t’ju ndihmojnë të qëndroni të shëndetshëm dhe të dobësoheni më shpejt.

Mund të përmirësojnë cilësinë e spermës

Nivelet e ulëta të zinkut, lidhen me cilësinë e reduktuar të spermës dhe një rritje të rrezikut të infertilitetit te meshkujt. Meqë farat e kungujve janë të pasura me zink, ato mund të ndihmojnë në përmirësimin e cilësisë së spermës.

(Kosova Sot Online)