Lëngu, i cili parandalon sulmet e astmës

  • E.K /
  • 04 April 2022 - 11:08
Lëngu, i cili parandalon sulmet e astmës

Lëngun e karotës mund ta pini si të vetëm, apo t'i shtoni disa gjethe selinoje, për t'ia rritur fuqinë.

PËRBËRËSIT

Trii karota • një copë e vogël xhenxhefil. Kapaciteti i mushkërive rritet me rritjen e nivelit të vitaminës C dhe beta karotenit, e në këtë mënyrë ju largohen problemet respiratore. Përpos kësaj, vjen deri te rritja e mushkërive, duke larguar kështu edhe problemet me frymëmarrje, sikur që janë astma, bronkiti dhe emfizema.

Kur të merrni sasi të mëdha të klorofilit, vjen edhe deri te detoksikimi i mëlçisë dhe zorrës së trashë, duke larguar më pas më me efikasitet toksinet nga organizmi. Ushqimet e tjera që mund të zbusin sulmet e astmës, janë: panxhari, ananasi, boronicat dhe pemët e tjera me kokrra. Personat me astmë duhet t'i evitojnë agrumet.

(Kosova Sot Online)