Çfarë duhet të bëni nëse ju bien flokët ​

  • E.K /
  • 11 April 2022 - 11:57
Çfarë duhet të bëni nëse ju bien flokët ​

Rënien e flokëve mund ta parandaloni me kujdesin e duhur. 

Rënia e flokëve te femrat mund të jetë shenjë e problemeve shëndetësore, të tilla si psh. Problem me gjëndrën tiroide. Kjo mund të jetë për shkak të mungesës së vitaminave dhe mineraleve të caktuara. Gjithashtu kjo mund të ndodhë edhe për shkak të stresit intensiv. Flokët mund të bien edhe si pasojë e nivelit në rënie të hormonit femëror estrogjenit, gjatë menopauzës si dhe pas lindjes së fëmijës. Por, gjithashtu mund të jetë një proces i natyrshëm regjenerues.

Para se të shqetësoheni për sasinë e rënies së flokëve që ju bie në ditë, ju duhet të dini se ekspertët thonë që është normale të humbni deri 100 qime në ditë. Flokët rigjenerohen në mënyrë natyrale. Qimet e vjetra zëvendësohen me qime të reja. Këtë proces mund ta dalloni më së shumti gjatë stinës së pranverës dhe vjeshtës.

Kujdesi i duhur për flokë të dendura

Rënien e flokëve mund ta parandaloni me kujdesin e duhur. Po ju këshillojmë disa hapa të më poshtme që ti bëni flokët me volum dhe të dendura:

Para çdo larje të flokëve krehin ato mirë,

Gjatë larjes së flokëve mos e përdorni ujin shumë të nxehtë apo të ftohtë, lani flokët vetëm me ujë të vakët,

Shampon që e përdorni në bazë ditore duhet të jetë i butë. Përdorni llojin me bazë bimore,

Aplikoni shampon butësisht në flokët tuaj. Përdorni gishtat për masazhimin e rrënjëve dhe kokës,

Që flokët tuaj të jenë të shëndetshme, është e rëndësishme që edhe ushqimi të jetë i tillë. Flokët kanë nevojë për vitamina C, proteina, zink, hekur dhe biotin.

(Kosova Sot Online)