Mjalti redukton kollën dhe mbron zemrën, por ka edhe disa disavantazhe

  • G.G /
  • 03 May 2022 - 11:09
Mjalti redukton kollën dhe mbron zemrën, por ka edhe disa disavantazhe

Dihet se mjalti mund të ndihmojë në qetësimin e dhimbjeve të fytit, por ky produkt ka shumë përfitime të tjera befasuese për të cilat mund të mos jeni në dijeni. Ai gjithashtu ka disa të meta.

Ndihmon në reduktimin e inflamacionit

Infermierja Lisa Andrews thotë se mjalti ka veti anti-inflamatore. 

Sipas një studimi nga International Journal of Research and Review, mjalti natyral, i cili nuk përpunohet apo filtrohet, është treguar se redukton dismenorrenë (menstruacionet e dhimbshme) dhe nivelet e prostaglandinës, duke konfirmuar përfitimet e tij anti-inflamatore.

Mund të zvogëlojë ashpërsinë e kollës

“Konsumimi i mjaltit mund të ndihmojë gjithashtu në reduktimin e simptomave të infeksioneve të traktit të sipërm respirator, duke përfshirë shpeshtësinë e kollitjes dhe ashpërsinë e kollës”, shton Andrews.

 

Sipas klinikës Mayo, studimet kanë treguar se mjalti funksionon po aq mirë, nëse jo më mirë, sesa ilaçet e njohura për kollën që përmbajnë dekstrometorfan. 

Mos harroni se mjalti nuk duhet t'u jepet fëmijëve nën moshën një vjeç.

Lehtëson simptomat e disa gjendjeve gastrointestinale

“Konsumimi i mjaltit mund të ndihmojë në zbutjen e simptomave të disa problemeve gastrointestinale, të tilla si diarre, kapsllëk dhe ulçera”, tha dietologia dhe dietologia Lorin Okonor për Eat This Not That , transmeton Index.hr.

 Klinika Mayo e konfirmon këtë, duke cituar prova që madje mund të ndihmojë në uljen e ankthit.

Mund të mbrojë kundër radikalëve të lirë

Ju mund të keni dëgjuar se disa produkte mund të mbrojnë kundër dëmtimit të radikaleve të lira, duke përfshirë mjaltin.

“Radikalet e lira janë atome ose molekula që mund të shkaktojnë dëme në qelizat e trupit tuaj dhe mjalti, për shkak të përfitimeve të tij antioksidante, mbron trupin nga ai dëm”, thotë dietologia Heather Sash.

Mund të mbrojë zemrën

Shtoni pak mjaltë në kosin, tërshërën ose smoothie-n tuaj për të përfituar nga antioksidantët e tij për sistemin kardiovaskular.

"Vetëm sigurohuni që të merrni mjaltë me cilësi të lartë dhe minimalisht të përpunuar. Antioksidantët mbrojnë qelizat nga dëmtimi i radikalëve të lirë dhe parandalojnë sëmundje të ndryshme, duke përfshirë sëmundjet e zemrës", shton dietologia Brina Woods.

Disavantazhet e konsumit të mjaltit

Mjalti mund të jetë i dëmshëm për dhëmbët sepse sheqeri mund të rrisë rrezikun e kariesit dhe sëmundjeve të mishrave të dhëmbëve.

Përveç kësaj, mund të jetë problematike për njerëzit me mëlçi të yndyrshme, sepse përmban fruktozë.

"Fruktoza metabolizohet ndryshe nga burimet e tjera të energjisë. Metabolizohet në mëlçi, gjë që mund të jetë problematike për ata me mëlçi të yndyrshme.

Njerëzit me mëlçi të yndyrshme zakonisht këshillohen të shmangin alkoolin dhe të kufizojnë marrjen e fruktozës për këtë arsye", thonë ekspertët.

Në fund, mjalti nuk do të lehtësojë simptomat e alergjive. Ky është një mit.

“Konsumimi i mjaltit nuk ndihmon me alergjitë sepse poleni që bletët zakonisht mbledhin nga lulet nuk është aq i fortë, kështu që nuk shkakton sistemin imunitar si poleni nga pemët, bari dhe barërat e këqija, gjë që shkakton simptoma klasike të alergjive sezonale”, tha alergologu Dr. Lakia Wright.

Mjalti në fakt mund të ketë efektin e kundërt.

“Në disa raste, konsumimi i mjaltit mund të kontribuojë në simptomat alergjike, sepse për njerëzit shumë të ndjeshëm, marrja e polenit, edhe në sasi të vogla, mund të shkaktojë simptoma lokale si kruajtje në gojë”, thotë Dr. Wright.

(Kosova Sot Online)