Pema që ngadalëson plakjen dhe forcon imunitetin

  • E.K /
  • 07 May 2022 - 11:35
Pema që ngadalëson plakjen dhe forcon imunitetin

Nëse dëshironi të ngadalësoni plakjen dhe forconi sistemin imun, pini lëngun e freskët të shegës, theksojnë ekspertët. Ky lëng i shijshëm është i mbushur me vitamina C, kalium dhe vitamina A dhe E.

Disa studime kanë treguar se konsumimi i rregullt i lëngut të shegës së freskët mund të parandalojë edhe përhapjen e qelizave kancerogjene. Nutricistët rekomandojnë që shegën ta shtrydhni, ngjashëm si bëni me portokallin, dhe ta pini ashtu të freskët. Nëse dëshironi të shtoni efekt, atëherë shtoni edhe disa pika lëng limoni.

(Kosova Sot Online)