Ky është djathi ‘më i rrezikshëm’ në botë

  • E.K /
  • 13 maj 2022 - 08:59
Ky është djathi ‘më i rrezikshëm’ në botë

Ishulli italian i Sardenjës ndodhet në mes të detit Tirren, duke vështruar Italinë nga një distancë. 

I rrethuar nga një vijë bregdetare prej 1849 kilometrash me plazhe me rërë të bardhë dhe ujëra smeraldi, peizazhi i brendshëm i ishullit ngrihet me shpejtësi për të formuar kodra dhe male të papërshkueshme.

Dhe pikërisht brenda këtyre kthesave të tensionuara barinjtë prodhojnë casu marzu, një djathë i infektuar me krimba që në vitin 2009, ku Rekordi Botëror Guinness shpalli djathin më të rrezikshëm në botë.

Mizat e kapitenit të djathit, Piophila casei , i vendosin vezët e tyre në të çara që formohen në djathë, zakonisht fiore sardo, pecorino e kripur e ishullit.

Krivcat çelin, duke kaluar nëpër paste, duke tretur proteinat në proces dhe duke e transformuar produktin në një djathë të butë kremoz.

Më pas, djathëshitësi hap pjesën e sipërme — e cila është pothuajse e paprekur nga krimbat — për të hequr një lugë delikatesë kremoze.

Nuk është një moment për ata me zemër të dobët. Në këtë pikë, grumbujt brenda fillojnë të përpëliten furishëm.

Disa vendas e rrotullojnë djathin përmes një centrifuge për të bashkuar larvat me djathin. Të tjerëve e pëlqejnë atë natyral. Ata hapin gojën dhe hanë gjithçka.

(Kosova Sot Online)