Mos i hidhni farat e avokados: Ato mund të përdoren në ushqim dhe kozmetikë, madje mund të ulin kolesterinën!

  • E.K /
  • 16 May 2022 - 14:24
Mos i hidhni farat e avokados: Ato mund të përdoren në ushqim dhe kozmetikë, madje mund të ulin kolesterinën!

Sa herë i kemi hedhur në kosh mbeturinash pa i ditur vetitë e tyre të dobishme

Avokadoja nuk është një frut i lirë dhe është qind për qind e përdorshme. Pse ta hedhim poshtë farën e saj kur mund ta përdorim edhe ne, dhe ja si!

Farat e avokados kanë veti baktericide dhe fungicide. Kjo do të thotë se ato janë në gjendje të neutralizojnë mikroorganizma të ndryshëm të dëmshëm.

Farat përmbajnë saponina që stimulojnë metabolizmin tonë dhe ndihmojnë trupin tonë të heqë qafe kolesterinën “e keqe”. Përveç kësaj, këto produkte përmbajnë kalcium, magnez dhe vitaminë C.

Rekomandohet shumë përdorimi i farave të avokados si produkt kozmetik ose suplement dietik.

Si të përgatisni farat e avokados?

Para se t’i zieni farat e avokados, duhet të qëroni lëvoren e kafenjtë dhe t’i lini farat të thahen.

Lëvoren e grini në rende dhe më pas futeni në furrë për rreth një orë në temperaturë të ulët. Sa i përket lëvozhgës, mund ta piqni pa grirë (rreth 2 orë), më pas qëroni dhe grijeni tulin e lëvozhgës.

Falë efektit të saj antibakterial, farat e avokados janë të shkëlqyera për aknet, flokët e yndyrshëm dhe zbokthin. Ato gjithashtu kanë një efekt të mirë në ngjyrën e lëkurës sonë dhe shëndetin e flokëve.

Receta:

Piling: Përzieni farat e grira të avokados me kafenë e bluar, shtoni kripë deti dhe aplikojeni në lëkurë me lëvizje të buta.

Krem për puçrra: Përzieni ujin e ngrohtë dhe farat e grira derisa masa të duket si një pastë. Aplikojeni trajtimin vetëm në puçrrat dhe lëreni për 4-6 minuta.

Maskë për fytyrën: Përzieni kockën e grirë me argjilën pluhur, shtoni pak ujë dhe aplikojeni në fytyrë, duke shmangur aplikimin në zonën e syve. Pas 15 minutash, lani fytyrën dhe aplikoni krem hidratues.

Shpëlarja e flokëve: Shtoni ujë në një tenxhere me fara avokado të grira. Ziejeni ujin në zjarr të ulët për 30 minuta. Filtroni përzierjen dhe shpëlani flokët me këtë ujë pasi t’i keni larë.

Si ta përdorni atë si një shtesë diete

Rekomandohet që të konsumoni fara avokado nëse vuani nga obeziteti, arteroskleroza ose keni probleme me presionin e gjakut. Ju gjithashtu mund t’i hani ato nëse keni inflamacion (për shembull, grip) ose dispepsi. Farat e grira zakonisht shtohen në sallata, smoothie dhe pjata të tjera.

Receta:

Sallatë: Të gjitha llojet e sallatave kanë shije të mrekullueshme me farat e grira të avokados, por ne rekomandojmë përzierjen e pluhurit të farës me perime dhe avokado. Pritini perimet tuaja të preferuara në copa dhe shtoni pak pluhur. Nëse dëshironi, mund të shtoni vezë, mish të zier ose peshk.

Smoothie: Rrihni 2 gota qumësht bajame, banane, selino, spinaq dhe 1 lugë çaji pluhur fara avokadoje në një blender. Meqë ra fjala, mund të përdorni çdo recetë tjetër që ju pëlqen, por kini parasysh se farat e avokados janë mjaft të hidhura, ndaj është më mirë të shtoni diçka të ëmbël.

Supë kremoze: Skuqni qepën, shtoni tulin e avokados dhe 15 lugë lëng mishi me perime. Prisni që supa të vlojë dhe përzieni në blender. Hidheni supën në një tas dhe spërkateni me farat e avokados të grira.

(Kosova Sot Online)