Efekte të jashtëzakonshme në organizëm nëse konsumoni rrush të thatë

  • E.K /
  • 20 May 2022 - 13:32
Efekte të jashtëzakonshme në organizëm nëse konsumoni rrush të thatë

Rrushi i thatë është një ndër ushqimet më të pasura me vlera ushqimore. Ai ka një ndikim të jashtëzakonshëm për organizmin e njeriut. Kjo është arsyeja pse rekomandohet të konsumohet vazhdimisht.

Më poshtë ju njohim më numrin e sëmundjeve që kuron rrushi i thatë dhe efektet e tij në organizëm:

Më poshtë po rendisim dobitë e tij:

1-Vlerat ushqyese të rrushit të thatë:

Rrushi i thatë mund të jetë i zi ose i verdhë, me ose pa bërthama. Karakteristikë e tijë është se ai është si rrushi i freskët dhe përmban potasium, fosfor, kalcium, magnezium, bakër, hekur, fibra, karbohidrate, vitamin B, C dhe sheqerna, është i pasur me substanca anti-oksidante, ka një rol të rëndësishëm në kurimin e sëmundjeve të aparatit të fyrmarrjes dhe aparatit tretës.

2-Dobitë mjekësore të rrushit të thatë:

Ul presionin e lartë të gjakut.

Ul nivelin e kolesterolit në gjak.

Të mbron nga sëmundjet e zemrës.

Është qetësues për kollën, pasi ta kemi zier atë në ujë.

Largon gëlbazën.

Lufton mikrobet dhe viruset.

Antioksidant.

Parandalon formimin e gurëzave në dhëmbë.

Largon nga trupi helmet.

Pakëson gjakderdhjen gjatë periodave.

Forcon shpretkën, mëlçinë dhe stomakun.

Forcon kujtesën.

Të mbron nga kanceri i zorrës së trashë.

Të mbron sytë nga sëmundjet.

Lufton dobësimin e kockave.

Është kundër infeksioneve.

Është qetësues.

Të pastron gjakun.

Pastron dhe qartëson zërin.

3- Sëmundjet që shëron rrushi i thatë:

-Kapsllëkun

– Majasëllin.

– Prishjen e dhëmbëve.

– Infeksionin e bajameve.

– Reumatizmën dhe infeksionin e kyçeve.

– Sëmundjet e mëlçisë dhe tëmthit.

– Kequshqyerja dhe nënpesha.

– Infeksionet në fyt.

– Sëmundjet e mushkrive dhe kraharorit.

– Sëmundjet e veshkave, fshikëzës dhe gurëve në kanalin urinar.

– Urinimin me vështirësi.

– Malarjen.

– Sëmundjen e Cermës.

– Migrenën.

– Verdhëzën.

– Leuçeminë.

– Sëmundjet e stomakut.

– Aciditetet e stomakut.

– Pezmatimin e zorrëve.

– Kruarjet në lëkurë.

– Linë.

– Favus në kokë(sëmundje që godet lëkurën e kokës)

(Kosova Sot Online)