Këto janë frutat dhe perimet me më shumë pesticide

  • A.P /
  • 20 May 2022 - 14:45
Këto janë frutat dhe perimet me më shumë pesticide

Për fat të keq, mënyra moderne e rritjes së frutave dhe perimeve është e lidhur pazgjidhshmërisht me përdorimin e pesticideve, ku “produktet organike” janë, natyrisht, një përjashtim nga ky rregull.

Pesticidet mund të jenë të dëmshme për shëndetin nëse frutat dhe perimet që blejmë nuk i lajmë mirë përpara se t’i konsumojmë.

Grupi i Punës për Mjedisin jofitimprurës ka kryer një kërkim të gjerë se cilat produkte përmbajnë substanca të tilla të rrezikshme.

Frutat dhe perimet që kanë më shumë pesticide:

Mollët

Pjeshkë

Nektarinat

Luleshtrydhet

Rrushi

Selino

Spinaqi

Speca të kuq

Kastravecat

Domate të llojit “qershi” (domate qershi)

Frutat dhe perimet që kanë më pak pesticide:

Avokado

Misër

Ananasi

Lakra

Bizele te ngrira

Qepët

Asparagus

Mango

Papaja

Kivi

Patëllxhanët

Grejpfrut

Pjepri

Lulelakra

Patate e ëmbël

(Kosova Sot Online)