A është e shëndetshme të pini kafenë me qumësht?

  • E.K /
  • 31 May 2022 - 11:32
A është e shëndetshme të pini kafenë me qumësht?

Me siguri se disa herë keni dëgjuar që nuk është mirë të pini kafenë me qumësht. Nëse edhe ju keni këtë shprehi në mëngjes, atëherë duhet shikuar nëse është e vërtetë. Kur flitet për kafenë, duhet theksuar se është lëngu më i konsumuar në botë. Por, është më shumë se sa pije e shijshme.

Shkaku i kafeinës duhet reduktuar sasinë e kafesë, në jo më shumë se gjashtë gota në ditë. Kafeja përmban edhe përbërësit "cafestol", që stimulon rritjen e kolesterolit të keq. Qumështi dhe kafeja kombinimin e vetëm të dëmshëm e kanë nëse e konsumoni kafenë turke dhe qumështin me shumë yndyrë.

(Kosova Sot Online)