A është dielli i dëmshëm për shëndetin?

  • E.K /
  • 04 July 2022 - 13:57
A është dielli i dëmshëm për shëndetin?

Dielli është i mirë, i shëndetshëm dhe shmang depresionin

Përfitimet e ekspozimit ndaj rrezeve të diellit, në fakt, janë shumë më të ulëta se rreziku i zhvillimit të tumoreve dhe siguria për plakjen e parakohshme të lëkurës. Prandaj, kryefjala është të bëni banja dielli me moderim, duke mbrojtur veten dhe duke shmangur orët më të nxehta.

Rrezitja është në fakt mënyra e trupit tonë për të mbrojtur veten nga dielli. E gjitha kjo falë melaninës, një pigment që prodhohet kur goditemi nga Dielli dhe që ka për detyrë të na mbrojë nga rrezet ultraviolet (UV).

Melanina është shumë e rëndësishme për ekuilibrin e lëkurës: jo vetëm që i jep ngjyrën e saj, por është në gjendje të thithë rrezet UV dhe për rrjedhojë të shkarkojë energjinë e saj.

Në fakt ekzistojnë dy lloje të melaninës: ajo “e errët” (eumelanina) që karakterizon njerëzit me ngjyrë kafe dhe ajo e kuqe (feomelanina).

Sa më e errët të jetë melanina, aq më shumë është në gjendje të kryejë detyrën e saj: nxirja është rezultat i këtij operacioni mbrojtës.

Kur ekspozohen në diell, melanocitet prodhojnë pigment të ri brenda 2 deri në 3 ditësh dhe lëkura errësohet. Efekti i nxirjes është menjëherë i dukshëm sepse ka gjithmonë një furnizim të vogël melanine në epidermë, gati për të ndërhyrë menjëherë.

A është dielli i dëmshëm për shëndetin ? 

Për shumë vite mendohej se ekspozimi ndaj dritës së diellit ishte shkaku kryesor i kancerit të lëkurës. Sot pikëpamja e marrëdhënies midis rrezeve ultravjollcë dhe tumoreve është më komplekse: nga njëra anë, studimet e fundit kanë konfirmuar se ekspozimi rrit rrezikun e zhvillimit të kancerit të lëkurës dhe theksoi rëndësinë e marrjes gjithmonë të masave parandaluese, veçanërisht te fëmijët; nga ana tjetër, të dhënat e reja kanë treguar se rrezet e diellit, duke lejuar trupin të ketë nivele adekuate të vitaminës D, zvogëlon rrezikun e zhvillimit të tumoreve të organeve të tjera.

Megjithatë, ekspozimi i tepërt ndaj rrezeve UV mbetet një nga faktorët kryesorë të rrezikut për zhvillimin e tumoreve më pak agresive, ato që e kanë origjinën nga shtresa e lëkurës.

(Kosova Sot Online)