Katër këshilla për të fjetur rehat netëve të nxehta të verës

  • G.G /
  • 13 August 2022 - 10:05
Katër këshilla për të fjetur rehat netëve të nxehta të verës

Të biesh në gjumë mund të duket si e pamundur në netët e nxehta të verës. Megjithatë, ka disa këshilla të dobishme për të fjetur në vapë, të cilat mund të jenë shumë të dobishme dhe do t’ju ndihmojnë të bëni një gjumë të mirë.Mbajeni dhomën sa më të freskët

Mos lejimi i akumulimit të nxehtësisë në dhomën tuaj të gjumit është thelbësor për të siguruar ajrim të mirë, si gjatë ditës ashtu edhe gjatë natës. Nëse nuk keni kondicioner, blini ventilatorin më të mirë që mundeni sipas buxhetit tuaj ose vendosni disa kova me akull në dhomë për të ulur nxehtësinë.

Përdorni suplemente natyrale

Nëse është vërtet e vështirë për ju që të pushoni siç duhet pa asnjë ndërprerje, ka disa produkte me përbërës aktivë natyralë që mund t’ju ndihmojnë të bini në gjumë. Këto zakonisht përmbajnë melatoninë, magnez ose suplemente të rrënjës së sanëzit midis përbërësve të tyre kryesorë. Këto janë përbërës që nxisin gjumin.

Bëni një dush të ngrohtë

Hulumtimet kanë treguar se një dush i ngrohtë para se të shkoni në shtrat mund të jetë një ndihmë e madhe në përmirësimin e vonesës së fillimit të gjumit. Është një strategji praktike dhe e thjeshtë që promovon ndryshime termorregulluese të cilat lejojnë përmirësime në efikasitetin dhe cilësinë e gjumit.

Mbani qetësinë

Lëvizja dhe rrotullimi gjatë gjithë natës pas një dite të gjatë në punë është rraskapitëse dhe mund të çojë në një masë të madhe zhgënjimi, zemërimi dhe madje edhe ankthi. Prandaj, nëse asnjë nga këshillat e mësipërme nuk funksionon, përpiquni të qëndroni të qetë dhe të shpërqendroni mendjen me një aktivitet tjetër.

(Kosova Sot Online)