Studimi pretendon se një pije e nxehtë befasuese është një ‘mjet’ për ‘përmirësimin e gjumit’

  • E.K /
  • 19 August 2022 - 12:11
Studimi pretendon se një pije e nxehtë befasuese është një ‘mjet’ për ‘përmirësimin e gjumit’

Çaji i gjelbër është i njohur për përmbajtjen e antioksidantëve – kimikate që mund të ndihmojnë në ngadalësimin e dëmtimit të qelizave.

Është gjithashtu i grupuar së bashku me kafenë si një stimulues dhe zakonisht mendohet si një vrasës gjumi. Por jo të gjithë çajrat e gjelbër janë të njëjtë. Sipas një studimi, çaji gjelbër me pak kafeinë mund të jetë “i dobishëm” për të fjetur.

Në eksperiment, studiuesit vunë re një përmirësim në cilësinë e gjumit te të moshuarit kur konsumuan çaj gjelbër me pak kafeinë.

Këta njerëz u treguan se kishin nivele më të ulëta të një enzime të quajtur alfa amilazë, e cila lidhet me stresin psikologjik dhe gjumin e dobët.

Studiuesit arritën në përfundimin: “Pirja e përditshme e çajit gjelbër me pak kafeinë mund të jetë një mjet i dobishëm për përmirësimin e cilësisë së gjumit të të moshuarve përmes shtypjes së stresit. Mendohet të jetë prania e një kimikati specifik të quajtur theanine që ndihmon për të luftuar reagimin ndaj stresit në trup”.

Theanina përdoret shpesh si një shtesë diete për njerëzit me ankth si rezultat i vetive të tij kundër stresit. Çaji i gjelbër përmban gjithashtu një kimikat tjetër të quajtur argininë që studimet e kaluara kanë treguar gjithashtu se ka veti kundër stresit.

Pavarësisht gjetjeve të studimit, ai pranon se nevojiten “kërkime të mëtejshme” për të “forcuar” përfundimet e tij.

Testi ishte i kufizuar sepse shikonte vetëm njerëzit që pinin çaj gjelbër pa kafeinë në krahasim me njerëzit që pinin normalisht çaj gjelbër standard, me kafeinë.

Kjo sugjeron që zëvendësimi i çajit gjelbër me kafeinë me çaj me pak kafeinë mund të jetë i dobishëm, por nuk thotë asgjë nëse futja e çajit me pak kafeinë në radhë të parë është një gjë e mirë.

Njerëzit në studim konsumuan gjithashtu çaj gjatë ditës. Ka pak prova se pirja e çajit gjelbër gjatë natës mund të ketë një efekt pozitiv. 

(Kosova Sot Online)