Si të lehtësoni djegien nga hithra?

  • E.K /
  • 09 September 2022 - 15:29
Si të lehtësoni djegien nga hithra?

Djegiet e hithrës ndodhin kur lëkura bie në kontakt me gjethen e kësaj bime

Rrjedhat dhe gjethet e hithra janë të mbuluara me struktura që duken si qime, por janë delikate dhe të zbrazëta.

Këto “qime” veprojnë si gjilpëra kur bien në kontakt me lëkurën sepse prodhohen kimikate, duke shkaktuar djegie dhe skuqje.

Skuqja e hithrës karakterizohet nga gunga ose flluska të ngritura që shpesh janë me ngjyra të çelura dhe me diametër deri në një centimetër.

Lëkura që rrethon flluskat mund të jetë e kuqe. Zona e lëkurës së prekur varet nga sa lëkura ra në kontakt me gjethet ose kërcellin e hithrës. Thithja zakonisht ndihet në kontakt dhe pas kësaj zakonisht ka edhe kruajtje së bashku me skuqjen.

Në raste të rralla, shfaqet një reaksion alergjik ndaj hithrës. Në këto raste duhet menjëherë të kërkoni ndihmë mjekësore, pasi kjo gjendje mund të jetë kërcënuese për jetën.

Simptomat e një reaksioni të rëndë alergjik

– shtrëngim në gjoks ose në fyt
– frymëmarrje e rëndë
– ënjtje në gojë, duke përfshirë gjuhën ose buzët
– skuqje në zonat që nuk kanë rënë në kontakt me hithrën
– ngërçe në stomak
– të vjella
– diarre

Si të lehtësoni djegiet e hithrës?

– Mos e prekni zonën e prekur!

– Lani zonën e prekur: derdhni ujë të freskët mbi zonën pa e prekur. Edhe pse dhimbja mund të jetë intensive për minutat e para, shmangia e çdo prekjeje ose fërkimi mund të parandalojë që dhimbja të zgjatet për ditë të tëra.

– Përdorni sapun dhe ujë: pastroni zonat e prekura të lëkurës dhe hiqni kimikatet e lëshuara nga hithra thumbuese, të cilat shkaktojnë dhimbje, ënjtje, skuqje dhe kruajtje. Në shumë raste, pas larjes së zonës, dhimbja zhduket plotësisht ose zvogëlohet shumë.

– Hiqni mbetjet e hithrës në lëkurë: nëse sapuni dhe uji nuk janë afër, përdorni një leckë të pastër, shirit ngjitës ose një produkt depilues për të hequr mbetjet bimore nga sipërfaqja e lëkurës.

– Mbajeni zonën të mbuluar me pako të ftohta për të krijuar një ndjenjë lehtësimi nga pickimi. Një temperaturë më e ulët mund të ndihmojë në uljen e skuqjes dhe lehtësimin e disa shqetësimeve.

– Përdorni një pastë me sodë buke dhe ujë: përzieni sodën e bukës dhe ujin për të bërë një pastë dhe aplikojeni në skuqjen. Përdorni ujë të ftohtë në paste. Pasta mund të ndihmojë në zbutjen e një pjese të kruajtjes, inflamacionit dhe ndjesisë së djegies.

– Përdorni aloe vera: aplikoni lëngun e gjetheve të aloe verës ose përdorni një produkt me përqendrime të larta aloe vera. Përdorimi i aloe verës mund të ndihmojë në zvogëlimin e zonave të kuqe dhe të përflakur dhe zvogëlimin e ndjesisë së djegies.

– Shmangni kontaktin me temperaturat e larta: lani ose bëni dush me ujë më të freskët dhe shmangni aplikimin e ndonjë gjëje të ngrohtë në zonë. Temperaturat më të ftohta janë qetësuese dhe ndihmojnë në uljen e skuqjes dhe inflamacionit.

– Përdorni kremra të ndryshëm për të lehtësuar shqetësimet: skuqja dhe shqetësimi nga hithra duhet të largohen për 24 orë.

Nëse simptomat nuk largohen, merrni parasysh të vizitoni një mjek i cili mund t’ju japë një recetë për një nga kremrat që përmbajnë kortikosteroide ose antihistamine dhe antibiotikë, të cilët të gjithë mund të ndihmojnë në zvogëlimin e simptomave dhe ndryshimin e ndryshimeve të lëkurës.

(Kosova Sot Online)