​Kafeja mund të rrisë bukurinë tuaj natyrore

  • E.K /
  • 24 September 2022 - 14:16
​Kafeja mund të rrisë bukurinë tuaj natyrore

Kafeja mund të rrisë bukurinë tuaj natyrore dhe ka tre përfitime thelbësore.

Antioksidantët, stimuluesit dhe acidet klorogjenike që gjenden në kafe janë të lidhura me përmirësimin e cilësisë së lëkurës. Bërja e një pastrimi të fytyrës me kafe mund të ndihmojë në zhbllokimin e poreve që janë acaruar, duke çuar në inflamacion.

Askush nuk dëshiron të ketë rrathë të errët poshtë syve; kafeja mund të ndihmojë potencialisht. Ajo që duhet të bëni është të përzieni një lugë kafeje pluhur me një lugë çaji mjaltë. Më pas do të shtoni disa pika vaj të vitaminës E në përzierje. Më pas aplikojeni këtë përzierje nën sytë tuaj me kujdes dhe shpëlajeni pas 15 minutash.

A e dini se kafeina ka veti që mund të zgjerojë enët e gjakut, duke rritur rrjedhjen e gjakut dhe duke e bërë lëkurën të kthehet në një gjendje më rinore? Duke aplikuar një skrab kafeje në lëkurë, mund të rezultojë të arrini në një lëkurë me shkëlqim.

Ashtu si aroma e kafesë mund të zgjojë mendjen tuaj në mëngjes, një skrab me kafe mund të bëjë të njëjtën gjë për trupin tuaj.

(Kosova Sot Online)