Obeziteti duhet të konsiderohet një çrregullim i trurit si autizmi ose ADHD, thonë mjekët

  • E.K /
  • 01 October 2022 - 09:28
Obeziteti duhet të konsiderohet një çrregullim i trurit si autizmi ose ADHD, thonë mjekët

Obeziteti duhet të klasifikohet si një çrregullim i zhvillimit të trurit, thonë mjekët.

Kjo do ta vendoste atë në të njëjtën klasë si autizmi, çrregullimi i hiperaktivitetit të deficitit të vëmendjes (ADHD) dhe Asperger-it. Ata e kanë bërë rekomandimin pasi një studim tregoi se obeziteti ishte shkaktuar pjesërisht nga ndryshimet në tru gjatë fëmijërisë.

Obeziteti aktualisht konsiderohet si një sëmundje e sjelljes – një model i zgjedhjeve shkatërruese që bëjnë njerëzit që dëmtojnë shëndetin e tyre. Por Dr. Harry MacKay, nga Kolegji i Mjekësisë Baylor në Texas, tha se rimendimi i kësaj mund të jetë ‘çelësi për ndalimin e epidemisë së obezitetit në mbarë botën’, shkruan Daily Mail.

Numri i amerikanëve që janë obezë është rritur për dekada, me katër në 10 që tani janë shumë të trashë nga ana mjekësore. Presidenti Joe Biden njoftoi planin e tij për goditjen më të madhe të obezitetit në 50 vjet.

Ai përfshin etiketimin e detyrueshëm të ushqimit në pjesën e përparme të produkteve ushqimore për të theksuar ushqimet shumë të yndyrshme, me sheqer ose të kripura.

Dhe kriteret për prodhuesit e ushqimit për të tregtuar produktet e tyre si ‘të shëndetshme’ do të bëhen gjithashtu më të rrepta sipas planeve të reja. Studimi i ri në minj shqyrtoi epigjenetikën, sistemin e zhvillimit të trurit që përcakton se cilat gjene do të përdoren dhe nuk do të përdoren në lloje të ndryshme qelizash.

Studiuesit e Texasit zbuluan se një pjesë e trurit, e quajtur bërthama harkore, pëson shumë ndryshime epigjenetike në fëmijërinë e hershme.

Gjatë kësaj kohe, truri është gjithashtu veçanërisht i ndjeshëm ndaj programimit i cili më vonë do të përcaktojë se sa mirë mund të rregullohet pesha e trupit. Kjo do të thotë që njerëzit mund të grumbullojnë kilogramë më vonë në jetë nëse ndryshimet në bërthamën harkore shkojnë keq gjatë fëmijërisë, thanë studiuesit.

Kur studiuesit krahasuan zonat në tru ku ndodhin ndryshimet te minjtë dhe njerëzit, ata u befasuan kur zbuluan se vendndodhja te brejtësit mbivendoset me pjesën e njerëzve që lidhen me obezitetin.

Studiuesit zbuluan gjithashtu se këto ndryshime ndodhin më herët te femrat sesa te meshkujt. 

(Kosova Sot Online)