A ju ndihmon pirja e kafesë të humbni peshë?

  • G.G /
  • 04 October 2022 - 10:03
A ju ndihmon pirja e kafesë të humbni peshë?

Nuk ka një përgjigje të qartë “po ose jo” nëse kafeja ndihmon ose dëmton humbjen e peshës – ose ndikon fare në të. Ka pasur studime që mbështesin idenë se pirja e kafesë stimulon humbjen e peshës, por jo aq sa për ta bërë atë një fakt të pranuar përgjithësisht. Gjithashtu, nuk ka asnjë provë deri më tani që tregon se kafeja mund të synojë yndyrën në zona të caktuara të trupit tuaj si stomaku juaj. Ja çfarë thonë disa studime të fundit.

Hulumtimet që tregojnë se kafeja ndihmon në humbjen e peshës:

Kafeina mund të stimulojë indin dhjamor ose yndyrën në trupin tuaj që djeg kalori, sipas një studimi të vitit 2019 në Scientific Reports. Në thelb, studiuesit zbuluan se pirja e një filxhani kafe rrit shkallën tuaj metabolike deri në pikën që ndodh aktiviteti i indit dhjamor, duke çuar në djegien e yndyrës dhe humbje peshe.

Njerëzit që pinin katër filxhanë kafe me kafeinë në ditë panë një rënie prej katër për qind të yndyrës së trupit, sipas një studimi të vitit 2020 nga studiuesit e Harvardit që u botua në American Journal of Clinical Nutrition. Autorët e studimit dyshojnë se kjo është për shkak se pirja e kafesë rrit normën metabolike të një personi, që do të thotë më shumë kalori të djegura.

(Kosova Sot Online)