Përfitimet shëndetësore që vijnë nga konsumimi i çajit të gjelbër

  • E.K /
  • 14 October 2022 - 08:43
Përfitimet shëndetësore që vijnë nga konsumimi i çajit të gjelbër

Për mijëra vjet, njerëzit në Kinë dhe Japoni kanë konsumuar çaj të gjelbër për aromën e tij relaksuese dhe përfitimet terapeutike.

Studimet kanë zbuluar se konsumimi i këtij çaji mund të mbrojë kundër sëmundjeve të zemrës, të ndihmojë në menaxhimin e diabetit të tipit 2, si dhe në mbrojtjen e shëndetit të trurit, zemrës dhe kockave.

Pirja e çajit të gjelbër rregullisht mund të ndihmojë në parandalimin e disa sëmundjeve kronike shëndetësore dhe në menaxhimin e të tjerave.

Përfitimet shëndetësore të çajit të gjelbër:

– Mund të përmirësojë shëndetin mendor

– Lehtëson stresin

– Nxit relaksimin

– Mund të përmirësojë kujtesën

– Mund të ulë presionin e gjakut

– Përmirëson jetëgjatësinë

Ky çaj edhe pse ofron disa përfitime të rëndësishme shëndetësore nuk rekomandohet për ata që marrin disa medikamente të caktuara, ose kanë ndjeshmëri ndaj kafeinës, prandaj është mirë të konsultoheni me farmacistin ose mjekun tuaj.

(Kosova Sot Online)