Cilat janë shenjat e hershme të diabetit të tipit 2?

  • A.P /
  • 21 November 2022 - 14:58
Cilat janë shenjat e hershme të diabetit të tipit 2?

Diabeti i tipit 2 bën që nivelet e sheqerit në gjak të një personi të bëhen shumë të larta. Shenjat e hershme përfshijnë etje të shtuar, urinim të shpeshtë dhe lodhje.

Diabeti i tipit 2 është një gjendje e zakonshme. Më shumë se 37 milionë njerëz në Shtetet e Bashkuara kanë diabet, me 90-95% me diabet të tipit 2.

 

Fillimi i diabetit të tipit 2 mund të jetë gradual dhe simptomat mund të jenë të lehta gjatë fazave të hershme. Si rezultat, shumë njerëz mund të mos e kuptojnë se e kanë këtë gjendje.

1. Urinim i shpeshtë
Kur nivelet e sheqerit në gjak janë të larta, veshkat përpiqen të largojnë sheqerin e tepërt duke e filtruar atë nga gjaku. Kjo mund të bëjë që një person të ketë nevojë të urinojë më shpesh, veçanërisht gjatë natës.

2. Etje e shtuar
Urinimi i shpeshtë i nevojshëm për të hequr sheqerin e tepërt nga gjaku mund të rezultojë në humbjen e ujit shtesë nga trupi. Me kalimin e kohës, kjo mund të shkaktojë dehidrim dhe ta bëjë një person të ndihet më i etur se zakonisht.

3. Uria e shpeshtë
Njerëzit me diabet shpesh nuk marrin energji të mjaftueshme nga ushqimi i tyre.

Sistemi tretës e zbërthen ushqimin në një sheqer të thjeshtë të quajtur glukozë, të cilin trupi e përdor si lëndë djegëse. Tek njerëzit me diabet, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”,  një sasi e pamjaftueshme e kësaj glukoze lëviz nga qarkullimi i gjakut në qelizat e trupit.

Si rezultat, njerëzit me diabet të tipit 2 shpesh ndihen vazhdimisht të uritur, pavarësisht se sa kohët e fundit kanë ngrënë.

4. Lodhja
Diabeti i tipit 2 mund të ndikojë në nivelet e energjisë së një personi dhe t'i bëjë ata të ndihen të lodhur.

Lodhja nga diabeti ndodh për shkak të sheqerit të pamjaftueshëm që lëviz nga qarkullimi i gjakut në qelizat e trupit.

(Kosova Sot Online)