Cilat janë simptomat e leukemisë?

  • A.P /
  • 21 November 2022 - 14:33
Cilat janë simptomat e leukemisë?

Leukemia është një term i përgjithshëm për kanceret që prekin gjakun ose palcën e eshtrave të një personi. Ekzistojnë lloje të ndryshme të leukemisë, por shumë prej tyre shkaktojnë shenja dhe simptoma të ngjashme për shkak të efektit të tyre në qelizat e gjakut.

Në këtë artikull, ne shikojmë simptomat e ndryshme të leukemisë dhe shpjegojmë pse shfaqen dhe kur një person duhet të vizitojë një mjek. Ne gjithashtu diskutojmë shkurtimisht shkaqet dhe faktorët e rrezikut, diagnozën dhe opsionet e trajtimit.

 

Simptomat e leukemisë

Simptomat e leuçemisë mund të ndryshojnë sipas moshës së personit, si dhe llojit të leuçemisë dhe fazës së sëmundjes.

Leukemia e fëmijërisë

Njohja e shenjave të leukemisë tek një fëmijë mund të jetë e vështirë,  transmeton gazeta “Kosova Sot Online”. Një fëmijë mund të mos jetë në gjendje t'i përshkruajë simptomat e tij aq lehtë sa një i rritur.

Disa nga shenjat dhe simptomat më të zakonshme të leukemisë së fëmijërisë përfshijnë:

humbje e oreksit
mishrat e gjakosur
dhimbje kockash
marramendje
gjakderdhje e lehtë
mavijosje lehtë
ethe pa shenja të tjera infeksioni
kollë e shpeshtë
infeksione të shpeshta që duket se kërkojnë më shumë kohë për t'u larguar ose infeksione që vazhdojnë të kthehen
dhimbje kyçesh
probleme me frymëmarrjen
skuqjet
ënjtje të nyjeve limfatike që personi mund t'i ndiejë nën krahë, mbi klavikul ose në ijë
lodhje e pashpjegueshme
humbje peshe e paqëllimshme

(Kosova Sot Online)