Kështu përgatitet lëngu që zgjedh të gjitha problemet shëndetësore

  • E.K /
  • 25 November 2022 - 11:17
Kështu përgatitet lëngu që zgjedh të gjitha problemet shëndetësore

Selino është perime e pasur me C fibra, kalcium, magnez, kalium dhe vitamina A, B,C,K. Përmban pak kalori, prandaj ndikimi i saj në humbjen në peshë është i madh. Pos kësaj, selino e rregullon shtypjen e gjakut dhe nivelin e sheqerit në gjak. Është e shkëlqyeshme në luftën me aneminë, përmirëson qarkullimin e gjakut, zvogëlon fryrjet, përmban përbërës që parandalon përhapjen e qelizave të kancerit.

Një gotë apo dy me lëng të selinos zbutin problemet me fryrjet. Pasi që është kaq i dobishëm për organizmin e njeriut, shumica e njerëzve e preferojnë lëngun. Kështu përgatitet lëngu: E shtrydhni në blender dhe kënaquni me lëngun e freskët, lëngun e shëndetshëm. Në kombinim me karota apo me mollë ofron shije të hatashme. Nëse nuk keni blender, selinon mund ta copëtoni në madhësi prej 2 centimetra dhe ta shndërroni në pire. Mund ta tretni me ujë për të fituar strukturën e dëshiruar apo të fitoni lëng të pastër.

(Kosova Sot Online)