Cila është dieta kardiake?

  • A.P /
  • 25 November 2022 - 14:45
Cila është dieta kardiake?

Dieta kardiake synon të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare duke i inkurajuar njerëzit të hanë ushqime të shëndetshme për zemrën dhe anti-inflamatore.

Sipas Burimit të Besuar të Shoqatës Amerikane të Zemrës (AHA), këto janë parimet bazë të dietës kardiake:

përfshin një shumëllojshmëri të gjerë të perimeve dhe frutave
kufizoni sheqerin dhe kripën
zgjidhni drithërat në vend të drithërave shumë të rafinuara ose të bardha
merrni proteina nga burime bimore si bishtajoret, arrat dhe farat, sa herë që është e mundur
nëse përfshini produkte shtazore në dietë, përpiquni të zgjidhni:
peshk dhe ushqim deti


mish pa dhjamë
bulmet me pak yndyrë ose pa yndyrë
gatuaj me vajra bimore të lëngshme jo tropikale, si vaj ulliri
kufizoni ushqimet shumë të përpunuara
nëse përfshini alkool në dietë, përpiquni ta bëni këtë me moderim
Një person mund të dëshirojë gjithashtu të marrë në konsideratë heqjen e alkoolit nga dieta e tyre.

Dieta kardiake gjithashtu përfshin rregullimin e niveleve të marrjes së kalorive dhe ushtrimeve për të arritur ose mbajtur një peshë të moderuar, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”. Kjo mund të ketë përfitime të shumta shëndetësore, duke përfshirë uljen e rrezikut të zhvillimit të sëmundjeve të zemrës dhe diabetit.

(Kosova Sot Online)