Vaji i kësaj bime shkatërron kërpudhat, e aromat e këndshme zhduken sa hap e mbyll sytë

  • E.K /
  • 30 November 2022 - 13:02
Vaji i kësaj bime shkatërron kërpudhat, e aromat e këndshme zhduken sa hap e mbyll sytë

Efekti i vajit të lisit në bazë të mendimit të dermatologëve, paraqet antiseptikun më të madh natyral. Pos lëkurës, vaji i lisit mund të përdoret edhe për shërim të organizmit dhe njëherësh paraqet një nga antioksiduesit të mirë në natyrë.

Vajin e lisit mund ta aplikoni drejtpërdrejtë në lëkurë. Vaji i lisit lufton kundër puçrrave, kërpudhave, infeksioneve në lëkurë dhe shërben si dezinteksion. Dermatologët vërtetojnë se vaji i lisit shkëlqyeshëm ndikon edhe në heqjen kërpudhave nga lëkura e thoit. Vaji i lisit përmban veti kundër baktereve, antiseptik dhe shëron plagët.

(Kosova Sot Online)