Një grusht susam, për eshtra të shëndetshëm

  • E.K /
  • 07 December 2022 - 10:01
Një grusht susam, për eshtra të shëndetshëm

I pasur me vitamina B, A, E, lecitinë, niacinë, kalcium, kalium, magnez, fosfor, hekur, zink dhe selen, e bëjnë mbrojtëse të zemrës, eshtrave, dhëmbëve, lëkurës së kokës, luftues të radikaleve të lira. Ekspertët preferojnë që për çdo ditë të hidhni një grusht fara të susamit në sallatë apo në pije, apo edhe sipër mishit e pites.

Susami e forcon shijen e gjellës e më këtë rast i ofron edhe nutriente. Pos të tjerash, ndihmon edhe në forcimin e eshtrave, e ul shtypjen e lartë të gjakut dhe ul rrezikun nga sulmet në zemër. Është shtesë e hatashme në rast të inflamacioneve të sipërfaqes së gojës, nxit hedhjen jashtë të helmeve, përshpejton metabolizmin dhe qarkullimin.

(Kosova Sot Online)