Gjysmë limoni dhe sodë të bukës: Ja çfarë shëron ky kombinim

  • E.K /
  • 15 December 2022 - 09:54
Gjysmë limoni dhe sodë të bukës: Ja çfarë shëron ky kombinim

Hulumtimet shkencore kanë zbuluar se disa pika lëng limoni të përziera me sodë të bukës mund t'jua shpëtojnë jetën. Ky kombinim ngadalëson zhvillimin e sëmundjeve të rënda apo edhe ia del të zhdukë qelizat kancerogjene.

ALKALIZON TRUPIN

Kombinimi i lëngut të limonit dhe sodës së bukës alkalizon krejt trupin. Është ilaç për veshkat, lehtëson punën e tyre dhe ndihmon trupit për të pastruar dhe për të shkrirë dhjamin.

METABOLIZMI

Tashmë keni dëgjuar se limoni përshpejton tretjen, e nëse ia shtoni pak sodë të bukës, kjo përzierje lufton fryrjet.

SI PËRDORET?

Përbërësit: Lëngun nga gjysmë limoni, 1 lugë sodë të bukës, 1 gotë ujë (200ml).

Përgatitja dhe përdorimi:

Shtrydhni lëngun e limonit dhe ia shtoni sodën e bukës dhe shtoni ujë. Këtë limonadë e pini në lukth të thatë për çdo mëngjes për shtatë ditë rresht. Bëni pauzë për 14 ditë, më pas përsëriteni edhe për 7 ditë të tjera.

(Kosova Sot Online)