Molla si ilaç: që tani mund ta konsideroni si të jashtëzakonshme

  • E.K /
  • 28 December 2022 - 11:50
Molla si ilaç: që tani mund ta konsideroni si të jashtëzakonshme

Mollët janë të pasura me vitamina, minerale dhe shumë substanca të tjera, fibra bimore, yndyrë bimore, vitaminat A, B dhe C, hekur, vaj eterik, kalium, kalcium, karotinë, magnez, natrium, oligoelemente, acide organike, pektinë, fluor, fosfor, klor, celulozë dhe karbohidrate (fruktozë e glukozë). Më së miri është të konsumoni mollë të freskët, është antioksidues i mirë.

Si preventivë ndikon kundër baktereve dhe viruseve. Ndihmon në shërimin e shumë sëmundjeve, si: avitaminoza, alergjitë, "angina pektoris", arteroskleroza, probleme me tretje, sëmundje të lukthit, dhëmbit, fytit, ftohjes dhe gripit, kollës, bronkitin, infeksionet, çrregullime në shtypjen e gjakut, kapsllëk, fryrje, kolesterolin e keq, problemet me qarkullimin e gjakut...etj.

(Kosova Sot Online)