Këto lloje të çajit ndihmojnë fytin e dëmtuar

  • E.K /
  • 14 January 2023 - 14:45
Këto lloje të çajit ndihmojnë fytin e dëmtuar

Çaji që do ta konsumoni duhet të ketë temperaturë të dhomës në mënyrë që të qetësojë irritimet dhe infeksionet e fytit. Çaj kundër kollës së thatë Përbërësit: Shtog, Mëllagë të zezë, Gjethe delli.

Përgatitja

Nga të gjithë përbërësit përzieni një sasi të barabartë dhe i përzieni. E lini të ftohet dhe më pas e konsumoni. Çaj për kollitje të lehtë.

Përbërësit: Shtog, Mëllagë të bardhë, Kopër, Kamomil, Trumzë.

Përgatitja:: Një lugë nga e gjithë kjo përzierje e përzieni me ujë të vluar dhe më pas e lini të pushojë për pesëmbëdhjetë minuta dhe e procedoni. Çajin mund ta ëmbëltoni me mjaltë bademi, të livadheve, të lulediellit apo të sherbelës. Në çaj mund të shtoni edhe lëng limoni.

(Kosova Sot Online)