5 ushqimet që luftojnë infeksionet urinare

  • E.K /
  • 28 January 2023 - 13:42
5 ushqimet që luftojnë infeksionet urinare

Hulumtimi i fundit ka zbuluar se ushqimi që e konsumojmë, përkatësisht molekulat e tyre që shfaqen pas tretjes së ushqimit ndikojnë në rritjen e baktereve në traktin tonë tretës. Polifenolet, antioksiduesit e fortë, në traktin tretës shndërrohen në substanca të cilat parandalojnë rritjen e baktereve Ushqimet me sasi të madhe të polifenoleve që parandalojnë infeksionet urinare.

1. Boronicat e freskëta dhe lëngu i boronicave

2. Lëngu i pa-ëmbëltuar i lëngu i boronicave të kuqe

3. Jogurti i pa-ëmbëltuar

4. Çaji i zi

5. Çokollata e zezë.

(Kosova Sot Online)