Karrota parandalon kancerin

  • E.K /
  • 07 February 2023 - 10:09
Karrota parandalon kancerin

Karrota është një nga perimet që ka mjaftueshëm vitaminë A. Kështu, preferohet që ju të konsumoni më shumë karrota, pasi ato munden të parandalojnë disa lloje të kancerit.

Disa studime kanë treguar që karrota zvogëlon rrezikun e të prekurit me kancer të mushkërive, të gjirit dhe zorrës së trashë. Për shkak se karrota ka një pesticid natyral që mbron rrënjët e saj nga sëmundjet kërpudhore.

(Kosova Sot Online)