Lëngu i lakrës shëron diabetin

  • A.P /
  • 07 February 2023 - 14:39
Lëngu i lakrës shëron diabetin

Lëngu i lakrës është i pasur me fibra, të cilat ndihmojnë në parandalimin e diabetit, sepse ngadalësojnë në masë të madhe absorbimin e sheqerit në gjak. Lëngu i lakrës me të vërtetë përmban veti shëruese në shërimin e diabetit, kjo për faktin sepse rigjallëron qelizat e dëmtuara në pankreas, dhe është më efektiv se sa sallata e lakrës, sepse celuloza, e cila ndodhet në sallatën e lakrës, mund të shkaktojë dhimbje në stomak. Lëngu nga lakra është e pasur me proteina, vitaminat C, B1, B2, B6, PP, K, U, kalium dhe magnez.

 

Shkencëtarët besojnë se lëngu nga lakrat është i pasur me antioksidues dhe përbërës antihiperglikemik, që ndihmojnë në shërimin e diabetit, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”.Sipas rezultateve të studimit, është zbuluar se lëngu i lakrave mund të ndihmojë dhe ul glukozën në gjak, dhe mund të ndihmojë në humbjen në peshë

PËRBËRËSIT:

• 3 gota (675 gr) lakër të gjelbër të prerë, • 1/4 e gotës (435 ml) ujë të destiluar.

PËRGATITJA:

Mënyra më e mirë për përgatitjen e këtij lëngut është me ndihmën e blenderit. Shpëlani lakrën. Shtoni ujin e destiluar. Përzieni lakrën dhe ujin për tre minuta. Kur uji të ketë marrë ngjyrën e gjelbër, përzieni edhe më shpejt për 10 sekonda. E pini sa është i freskët.

(Kosova Sot Online)