Rrushi është plot me vitamina B

  • E.K /
  • 25 February 2023 - 10:54
Rrushi është plot me vitamina B

Rrushi është plot me vitamina B, si dhe me hekur, kalcium, magnez, kalium, zink dhe bakër.

Mirëpo gjatë kultivimit shpesh trajtohet me pesticide, të cilat shpesh mbeten edhe pas larjes. Është e nevojshme të lahet mirë rrushi. Megjithatë, çështja është se vetëm uji nuk mjafton.

Ndaj, duhet të zbatoni këtë truk të thjeshtë dhe do të jeni të sigurt se i keni hequr të gjitha pesticidet. Nëse nuk planifikoni ta hani rrushin menjëherë, atëherë është e rëndësishme të prisni para se ta lani, sepse nëse e lani menjëherë, do të nxisni lagështi shtesë, kështu që fruti do të prishet më shpejt.

Larja e rrushit me uthull

Hidhni dy lugë uthull në dy litra ujë, më pas vendosni rrushin në tretësirë ​​dhe lëreni të qëndrojë për 5-10 minuta. Pas kësaj, shpëlajeni me ujë të ftohtë. Në këtë mënyrë, ju do të lani çdo mbetje të pesticideve. Gjithashtu, nuk duhet të shqetësoheni, sepse uthulla nuk do të ndihet dhe as nuk do të ndryshojë shijen e rrushit.

(Kosova Sot Online)