Ja virusi që përhapet nga mushkonjat

  • A.P /
  • 15 March 2023 - 14:51
Ja virusi që përhapet nga mushkonjat

Pushuesit në ishullin Ibiza janë paralajmëruar se mund të kapin ethet vdekjeprurëse të dengut pasi gjashtë pushues janë infektuar me virus. Zyrtarët në ishullin spanjoll thonë se deri në gjashtë turistë gjermanë u infektuan midis majit dhe nëntorit të vitit të kaluar dhe ministria e shëndetësisë e Spanjës tani është e shqetësuar për një valë të dytë.

Qeveria ka paralajmëruar se ekziston një rrezik “i moderuar” që pushuesit mund të infektohen gjatë sezonit veror të këtij viti. Një rast i konfirmuar mes turistëve gjermanë ishte një grua 27-vjeçare e cila ishte në Ibiza gushtin e kaluar me partnerin e saj dhe vajzën e tyre 14 muajshe. Të tre kishin simptoma më 31 gusht, por testet u bënë vetëm te gruaja e cila më vonë u diagnostikua me dengue.

Një rast tjetër ka të bëjë me një grua 37-vjeçare, e cila – me partnerin dhe djalin 12-vjeçar – gjithashtu shfaqi simptoma në ditën e fundit të qëndrimit të saj në tetor. Zyrtarët spanjollë shëndetësorë besojnë se virusi mund të jetë përhapur nga një turist meksikan i cili shfaqi simptoma vetëm pasi mbërriti në ishull, raporton DailyStar.

Ministria spanjolle e Shëndetësisë tha në një deklaratë: “Një nga vektorët e mundshëm të dengës është mushkonja Aedes albopictus, e cila është e pranishme në të gjithë zonën, në Mesdheun Spanjoll dhe Ishujt Balearik dhe gjithashtu në disa zona të brendshme dhe në veri të fshatin.

Në ishullin Ibiza u zbulua për herë të parë në vitin 2014 dhe që atëherë është konsideruar i përhapur në ishull. Pas njohjes së rasteve, autoritetet Baleare kanë planifikuar veprime të tilla si mbikëqyrja dhe kontrolli përkatës i transportuesve si dhe komunikimi dhe informimi me publikun, që do të kryhen para dhe gjatë fillimit të sezonit të aktiviteteve të transportuesve.

Ethet e dengue janë një sëmundje tropikale e shkaktuar nga mushkonjat që mund të shkaktojë ethe, dhimbje koke, të vjella, dhimbje muskujsh dhe kyçesh dhe skuqje të lëkurës, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”. Shumica e njerëzve shërohen pas disa ditësh, por mund të jetë fatale nëse nuk trajtohet, nëse pacienti ka presion të ulët të gjakut ose është shumë i ri ose shumë i moshuar. Të gjithë turistët gjermanë besohet se janë shëruar.

(Kosova Sot Online)