A e dini se pse është kaq e rëndësishme vitamina D?

  • E.K /
  • 30 March 2023 - 10:01
A e dini se pse është kaq e rëndësishme vitamina D?

Vitamina D ndihmon në rregullimin e niveleve të kalciumit dhe fosfatit, promovon shëndetin e kockave, mbështet sistemin imunitar dhe ndihmon në parandalimin e sëmundjeve kronike duke përfshirë osteoporozën, sklerozën e shumëfishtë, diabetin dhe kancerin.

Peshku i yndyrshëm                                                                                                                                       

Peshqit yndyrorë, si salmoni, trofta dhe skumbri, janë burime të shkëlqyera të vitaminës D.

Kërpudha

Disa lloje kërpudhash, si shiitake dhe portobello, janë të pasura me këtë vitaminë, shkruan India Times.

Të verdhat e vezëve

Të verdhat e vezëve janë një tjetër ushqim që përmbajnë këtë vitaminë

Qumësht i fortifikuar

Shumë lloje qumështi, duke përfshirë qumështin e lopës, qumështin e sojës dhe qumështin e bajames, janë të fortifikuara me Vitaminë D.

Drithëra të fortifikuara                                                                                                                                     

Kur përgatitni mëngjesin tuaj, merrni parasysh të shtoni drithëra të fortifikuara pasi ato mund të jenë një ogur i mirë i kësaj vitamine.

(Kosova Sot Online)