Lëngu i kësaj perime zbut stresin dhe shëron të thatin në lukth

  • E.K /
  • 03 May 2023 - 10:32
Lëngu i kësaj perime zbut stresin dhe shëron të thatin në lukth

Lakra mund të konsumohet në formë të sallatës, por të zier apo edhe lëngun e saj. Ajo që është më e rëndësishme është ndikimi i lakrës për shëndetin, kështu që lëngu i lakrës u preferohet të gjithë atyre që vuajnë nga të thatit në lukth, por edhe për ata që janë të ekspozuar ndaj stresit. Përgatitni lëngun nga lakra.

Mjafton që në blender të hidhni një kokë lakër dhe të përgatitni lëngun e ta konsumoni përnjëherë. Një gotë lëng nga lakra mjafton për ta luftuar stresin, por ekspertët pohojnë se e lufton edhe të thatin në lukth. Për shërim mjaftojnë 3 deri 4 javë, e nëse bëhet fjalë për të thatin që është më i madh, atëherë nevojitet më shumë kohë. 

(Kosova Sot Online)