Shpargujt janë një nga ushqimet më të shëndetshme, ja receta për supën e shëndetshme

  • E.K /
  • 18 May 2023 - 11:39
Shpargujt janë një nga ushqimet më të shëndetshme, ja receta për supën e shëndetshme

Shpargujt janë të pasura me nutriente, të varfra me kalori.

Përbërësit për 4 persona:

2 lugë gjalpë pa kripë ose vaj kokosi 1 qepë 200 g patate të prera në rriska të holla 1 lugë këri të gjelbër 450 g shparguj të prera në pjesë 1/2 e lugës kripë 400 ml qumësht të koksoit 1 limon

Përgatitja

Në një enë hiqni qepën në gjalpë në temperaturë të mesme. Përzieni. Shtoni patatet dhe vloni për 10 minuta derisa të zbuten patatet. Shtoni këri, zieni edhe nj minutë - shtoni qumështin e kokosit, kripën dhe ujin. E lini të vlojë dhe shtoni shpargujt. Zieni edhe 2-3 minuta. 

(Kosova Sot Online)