Pse kurkuma është e shëndetshme?

  • E.K /
  • 24 May 2023 - 11:27
Pse kurkuma është e shëndetshme?

K dhe përsëriteni edhe për një javë. Kura zgjat 14 ditë. urkuma njihet si pastruesi natyral i organizmit. Përdoret me shekuj falë vetive shëruese që ofron për shëndetin e njeriut. Njihet edhe si mbretëresha e erëzave, sepse vepron si antioksidues, kundër inflamacioneve dhe detokson. Njëherësh e lufton kancerin dhe Alzhaimer-it. 1. Zvogëlon inflamacionet, falë përbërësit kurkuminë; 2. Mbron trurin, sepse kurkumina shton nivelin e faktorit të trurit (BDNF), përgjegjës për çrregullimet kognitive të trurit, si demenca dhe Alzhaimer-i. 3. Zvogëlon rrezikun nga kanceri, parandalon rritjen e qelizave kancerogjene dhe përhapjen e tyre në trup. 4. Ndihmon tretjen, zgjedh problemet e traktit tretës, si fryrjet dhe gazrat. 5. Mbron zemrën, largon gurët prej arterieve, parandalon droçkat dhe pakëson kolesterolin e keq. 6. Lehtëson simptomat e artritit. 7. Ngadalëson plakjen. Mund ta shtoni në lëng, supë, gjellë. Për ta përmirësuar absorbimin e tij, shtoni pak piper të zi.

(Kosova Sot Online)