Për çdo ditë pini ujë me sodë të bukës, ja arsyet

  • E.K /
  • 25 May 2023 - 12:51
Për çdo ditë pini ujë me sodë të bukës, ja arsyet

Soda e bukës është pluhur shumë i fuqishëm, i cili mundet të ndihmojë pothuajse në gjithçka. Është e lirë dhe lehtë e gjeni.

THARTIRA NË LUKTH

Nëse pini një gotë ujë me gjysmë lugë sodë të bukës, vlera e pH-së në lukthin tuaj do të stabilizohet. Kjo ju ndihmon të pakësoni thartirën në lukth, për të cilën thuhet se është një nga shkaktarët për kancer.

URTHI

Ekspertët thonë se urthi shkaktohet nga acidet në lukth. Edhe në këtë rast ndihmon soda e bukës.

INFEKSIONET URINALE

Sikurse dhe të qelizat e kancerit, edhe bakteret jetojnë dhe përhapen në një mjedis të thartë. Nëse keni probleme me infeksionet urinave, pini tretjen e sodës së bukës (gjysmë luge sodë të bukës në një gotë ujë) dhe simptomat shpejt do të duhej të zhdukeshin.

FTOHJE DHE GRIP

Soda e bukës është ilaç i shkëlqyeshëm kundër gripit dhe ftohjes. Nëse përdoret gjatë dhe rregullisht, është në gjendje të shkatërrojë viruset për periudhë të shkurtë kohore. GURËT NË VESHKA Grumbullimi i acideve të urinës mundet ta shkaktojë formimin e gurëve në veshka, por konsumimi i përditshëm i ujit me sodë të bukës mundet t'i thyejë ata si dhe ta parandalojë formimin e gurëve të rinj.

(Kosova Sot Online)