A zgjoheni me buzë të thara në mëngjes?

  • A.P /
  • 01 June 2023 - 14:30
A zgjoheni me buzë të thara në mëngjes?

A keni vënë re ndonjëherë se kur zgjoheni në mëngjes, buzët tuaja janë kryesisht të thata? Sipas Klinikës Cleveland, buzët tuaja nuk kanë gjëndrat e tyre të yndyrës, kështu që faktorët mjedisorë plus çfarë mund të ndodhë brenda trupit tuaj mund të bëjnë që buzët tuaja të fillojnë të plasariten ose të thahen. Si rezultat, ju mund t’i lëpini buzët për t’u dhënë atyre pak lagështi, por kjo mund t’i përkeqësojë ato, madje duke shkaktuar një skuqje rreth buzëve tuaja.

 

Mjekësia lindore beson se acidi i ulët i stomakut mund të shkaktojë urth pas ngrënies, e cila prodhon pështymë të tepërt, sipas Province Apothecary. Kjo pështymë e tepërt, e cila grumbullohet gjatë natës, mund të bëjë që buzët tuaja të thahen në mëngjes. Mjekësia tradicionale kineze thotë gjithashtu se stresi mund të shkaktojë probleme me metabolizmin tuaj të lëngjeve që mund të shkaktojnë fryrje, lodhje, jashtëqitje të lirshme dhe tharje të buzëve.

Klinika e Cleveland shton gjithashtu se alergjitë, një çrregullim i tiroides ose i sistemit imunitar, ose mungesa e vitaminës B ose zinkut mund të shkaktojë plasaritje të buzëve. Buzët e thata mund të vijnë edhe nga kalimi i tepërt i kohës në diell ose ekspozimi i buzëve ndaj ajrit të thatë të dimrit. Ato gjithashtu mund të sinjalizojnë se trupi juaj është i dehidratuar.

Si të trajtoni buzët e thara

Klinika e Cleveland sugjeron shërimin e buzëve të thata duke e mbajtur veten të hidratuar mirë dhe duke përdorur një zbutës kur ajri është i thatë. Balsami juaj i buzëve duhet të jetë vajor ose vajor hipoallergjik dhe pa aroma që hidratojnë dhe mbrojnë buzët tuaja nga dielli.

Është më mirë të shmangni mentolin, eukaliptin, kamforin, dyllin ose parfumet sepse ato mund të irritojnë buzët tuaja. Sigurohuni që të keni gjithmonë balsam buzësh në shtëpi dhe përdorimi i një balsam buzësh gjatë natës mund të ndihmojë në izolimin e lagështirës gjatë gjumit. Megjithatë, nëse simptomat tuaja nuk përmirësohen pas disa javësh, duhet të konsultoheni me mjekun tuaj.

(Kosova Sot Online)