Lëngu nga tre përbërës: Çdo ditë zvogëlon belin për 1 centimetër

  • E.K /
  • 06 June 2023 - 11:34
Lëngu nga tre përbërës: Çdo ditë zvogëlon belin për 1 centimetër

Ky ilaç eliminon yndyrën shtesë dhe ujin nga organizmi, përmirëson funksionimin e trurit, përmirëson kujtesën, përmirëson shikimin dhe parandalon shurdhërinë. Përbërësit kryesorë të recetës janë: rrepa e freskët, limoni me lëvore dhe mjalti. Shumë është thënë për mjaltin dhe limonin, prandaj edhe rrepa meriton vendin e saj, lart si ushqim i shëndetshëm. Shkaku i përbërësve (vitamina C, kalium, vitamina B1, vitamina B6, hekur, kalcium, vitamina B2, magnez, fosfor…) rrepa është edhe ilaç i shkëlqyeshëm. Rrepa pastron organizmin, përshpejton metabolizmin, largon lodhjen, kështu që më së shumti u sugjerohet personave që vuajnë nga diabeti.

RECETA PËR ILAÇ PËR HUMBJE NË PESHË

Përbërësit: 125 gr rrepë, 3 limon, 3 lugë mjaltë. Mënyra e përgatitjes: Përzieni 125 gramë rrepa. Merrni tre limonë, i qëroni, hiqni farat dhe së bashku me lëvore i përzieni së bashku me rrepë. Aty shtoni edhe tri lugë mjaltë dhen i përzieni mirë. Këtë ilaç ta ruani në kavanoz të mbyllur në frigorifer. Merrni nga një lugë, dy herë në ditë së bashku me shujtë. Këtë e përdorni për tri javë rresht dhe do ta vëreni zvogëlimin e belit.  

(Kosova Sot Online)