Pini këtë lëng magjik dhe ktheni shikimin

  • E.K /
  • 08 June 2023 - 11:07
Pini këtë lëng magjik dhe ktheni shikimin

Shumë persona kanë shikim të dobësuar. Për të parandaluar humbjen e shikimit, apo rritjen e dioptrisë, nevojitet t'i përmirësoni disa shprehi. Për shembull, kini kujdes sa qëndroni para ekranit, mundohuni mos ta teproni. Po ashtu, shikoni televizorin nga një largësi e konsiderueshme. Po ashtu, është me rëndësi të ushqeheni si duhet, sidomos merrni shumë vitamina A, i cili është i nevojshëm për forcimin e shikimit.

Kjo vitaminë më shumë e hasim në karotë dhe në boronica. Këtu ju tregojmë si ta përgatisni ilaçin për forcimin e shikimit, e pos se ndikon mirë te sytë, e forcon sistemin imun, ndihmon te problemet me tretje dhe lufton kundër qelizave kancerogjene. Përbërësit: 500 gramë arra; 300 gramë mjaltë; 100 gramë lëng nga aloe vera; 2 limonë.

Përgatitja:

I pastroni dhe imtësoni arrat, shtrydhni lëngun e limonit dhe përzieni me përbërësit tjerë në blender. E konsumoni nga një lugë para shujtave (2-3 herë në ditë). Ta ruani në kavanoz, në frigorifer. 

(Kosova Sot Online)