Ruani farat e shalqirit për ta përmirësuar shëndetin

  • E.K /
  • 28 September 2023 - 11:20
Ruani farat e shalqirit për ta përmirësuar shëndetin

Të gjitha llojet e farave janë përplot me vitamina B si dhe tiaminë, niacinë dhe minerale, siç janë magnezi, kaliumi, mangani, hekuri, zinku, fosfori dhe bakri.

RECETA MAGJIKE

Së pari duhet të merrni 20-30 fara të shalqirit, i bluani dhe i zieni për 15 minuta në 2 litra ujë. Kjo sasi mjafton që të konsumohet për dy ditë, e më pas duhet të bëni pauzë ditën e tretë. Përsëriteni këtë mënyrë disa javë, por pauza e ditës së tretë është obliguese.

VETITË SHËRUESE TË FARAVE TË SHALQIRIT

Mbrojnë zemrën, - ngadalësojnë plakjen, - pastrojnë aknet, - forcojnë flokun, - ndihmojnë te diabeti, - hidratojnë lëkurën, - mbrojnë lëkurën nga kanceri.

(Kosova Sot Online)