Vetitë shëruese të rrënjës së xhenxhefilit

  • E.K /
  • 06 October 2023 - 13:11
Vetitë shëruese të rrënjës së xhenxhefilit

Xhenxhefili ndikon shumë mirë në organizmin e njeriut. Kjo është një bimë, të cilën gjithmonë duhet ta keni në shtëpi. Së pari është i dobishëm për gjellët e njelmëta dhe të ëmbla, e po ashtu se posedon përbërës të shumtë shërues. Aroma e rrënjës së tij ka aromë limoni, e shija është paksa pikante dhe e freskët e ëmbël. Mirëpo, xhenxhefili i freskët dhe ai i tharë dallojnë shumë, thuajse janë dy bimë të ndryshme. Rrënja e freskët përdoret për shtimin e djersitjes dhe largimin materieve toksike nga trupi. Rrënjët e thara përdoren për sëmundjet e barkut, diarrenë, reumatizmin, kollën etj.

Xhenxhefili përdoret kundër infeksioneve, për kompresa kundër ënjtjeve, kundër ngërçeve, për zvogëlimin e problemeve me eshtra dhe muskuj, si parandalim për ftohje dhe qetësimin e kollës, forcimin e sistemit imun, përmirëson qarkullimin e gjakut dhe parandalon shfaqjen e droçkave, por shihet edhe si ilaç kundër migrenës dhe gripit. Xhenxhefili përmirëson kujtesën, ndikon si afrodiziak i butë, zvogëlon të vjellat dhe mundimet në shtatzëni pa efekte të dëmshme anësore.

(Kosova Sot Online)