Lëngu i lakrës shëron më shumë se 100 sëmundje

  • E.K /
  • 09 October 2023 - 10:58
Lëngu i lakrës shëron më shumë se 100 sëmundje

Lakra është treguar si perime më e shëndetshme kur përdoret si ilaç në mjekësinë alternative. Pos se është e pasur me vitamina C, ajo ka edhe shumë minerale që janë të domosdoshme për organizmin e njeriut. Lëngu nga lakra përmban acidin glutaminë, që luan rol në mbrojtjen e organizmit dhe zorrëve, pastaj përmirëson mukozën e lukthit.

Njëherësh lëngu i lakrës përmirëson dhe e forcon sistemin imun, si dhe lufton aneminë. Lëngun e fitoni shumë thjesht, si kur i shtrydhni pemët apo perimet e tjera, duke vendosur lakrën e pastër në blender.

(Kosova Sot Online)