Kripa dhe vaji, masa shëruese kundër osteokondrozës

  • E.K /
  • 22 November 2023 - 12:48
Kripa dhe vaji, masa shëruese kundër osteokondrozës

Osteokondrozën e qafës (kockëzimin) është e vështirë, por mund ta shërojmë. Ju sugjerojmë ta provoni një recetë shumë interesante.

Pas përdorimit, dhimbjet nuk do t'i ndjeni disa vite. Në pyetje është një masë për masazh, e cila përgatitet me vaj bimor të parafinuar dhe kripë

PËRBËRËSIT E NEVOJSHËM:

10 lugë krip dhe 20 lugë vaj (të ullirit ose të lulediellit).

PËRGATITJA:

Kripën dhe vajin i përzieni në një ambalazh prej qelqit. E mbyllni mirë më pas. Pas disa ditëve do të keni një përgatitje të ndritshme.

PËRDORIMI:

Për çdo mëngjes lyeni fytin, bëni masazh energjike, në rruazat e prapme të qafës, aty ku ndjeni dhimbje. Në fillim bëni masazh për 2-3 minuta, çdo ditë duke shtuar nga 2-3 minuta, derisa në fund të arrini shifrën prej 20 minutave. Pas përfundimit të masazhit, qafën e fshini me një peshqir të lagësht e të ngrohtë. Pas një procedure të tillë mund të vjen deri te irritimi i lëkurës. Kështu që pas përfundimit të masazhit lëkurën e lyeni me pudër të fëmijëve. Për dhjetë ditë tretman stimulohet qarkullimi i gjakut, rigjenerimi i muskujve dhe indit të eshtrave. Pas 8-10 procedurave do të vëreni ndryshime radikale pozitive.Përmirësohet qarkullimi i gjakut në pjesën e palcës kurrizore të qafës largohen dhimbjet e kokës dhe përmirësohet shikimi.

(Kosova Sot Online)