A e dini sa kohë mund të jetojmë pa ushqim?

  • A.P /
  • 27 November 2023 - 14:30
A e dini sa kohë mund të jetojmë pa ushqim?

Konsumi i ushqimit dhe ujit janë thelbësorë për jetën e njeriut. Dhe ndërsa nuk mund të mbijetoni gjatë pa ujë, trupi i njeriut mund të durojë disa javë pa ushqim.

Por një periudhë e zgjatur pa ngrënë mund të çojë në uri. Sa kohë mund të jetoni pa ushqim varet nga një sërë faktorësh dhe nuk ka një afat kohor përfundimtar.

Konsumimi i ushqimit është thelbësor për jetën e njeriut. Ngrënia e një diete të ekuilibruar dhe të larmishme mund të përfitojë shëndetin tonë duke reduktuar rreziqet që lidhen me kequshqyerjen.

 

Uji - Uji, gjithashtu, është jetik për jetën. Në fakt, nuk mund të ketë jetë në Tokë pa ujë. Marrja e rekomanduar ditore e lëngjeve është rreth 3.7 litra lëngje në ditë për meshkujt dhe afërsisht 2.7 litra lëngje në ditë për femrat, sipas Akademive Kombëtare të Shkencave, Inxhinierisë dhe Mjekësisë në SHBA.

Ngrënia dhe pirja - Trupat tanë kërkojnë energji nga burimet ushqimore dhe hidratim nga uji për të funksionuar siç duhet. Kur nuk hamë mjaftueshëm ushqim, trupi fillon të rrisë prodhimin e kortizolit, duke na lënë të uritur. Mos pirja e mjaftueshme e ujit mund të shkaktojë dehidrim. Marrja e ulët e ujit është gjithashtu përgjegjëse për një sërë sëmundjesh të tjera, duke përfshirë lodhjen, dhimbjen e kokës, dobësimin e imunitetit dhe lëkurën e thatë.

Mungesa e ushqimit - Studiuesit mendojnë se një person mund të jetojë deri në tre javë pa ushqim për sa kohë që ka ujë të mjaftueshëm për të pirë. Por mungesa e ushqimit në sistem fillon të ketë pasoja negative në organizëm më shpejt se sa mendoni. Kalimi i një vakti herë pas here ka një efekt të papërfillshëm në trup. Por neglizhimi për të ngrënë për një periudhë të zgjatur mund të ketë pasoja të rëndësishme në trurin dhe trupin tuaj. Një nga simptomat e para të kequshqyerjes është sheqeri i ulët në gjak. Glukoza ushqen trurin, i cili furnizohet nga ushqimet e pasura me karbohidrate. Sheqeri i ulët në gjak mund të dëmtojë energjinë tuaj, duke ju bërë të ndiheni letargjik dhe të dobët.

Dhimbjet e urisë - Zhurma e stomakut zakonisht dëgjohet dhe shoqërohet me urinë dhe mungesën e ushqimit në stomak. Kjo ndjesi e pakëndshme quhet edhe dhimbje urie, e shkaktuar nga kontraktimet e forta të stomakut kur është bosh. Përveç ndikimit në gjendjen fizike, fazat fillestare të urisë ndikojnë edhe në statusin dhe sjelljet mendore. Një humor nervoz, lodhje dhe probleme me përqendrimin janë tregues tipikë.

Sa kohë mund të mbijetoni? - Sa kohë mund të mbijetoni pa ushqim varet gjithashtu nga shëndeti juaj i përgjithshëm, gjinia, mjedisi juaj dhe nga ajo që keni ngrënë dhe pirë për herë të fundit. Sipas të dhënave botërore, jetëgjatësia mesatare e grave në SHBA është 81.4 vjet. Për meshkujt, është 76.3. Për më tepër, gratë mund të kenë një jetëgjatësi më të madhe kur përballen me kushtet më të vështira duke përfshirë zinë e bukës dhe epidemitë. Prandaj, gratë priren të kenë një avantazh më të madh mbijetese kur përballen me urinë.

Përdorimi i rezervave të yndyrës - Njerëzit me më shumë rezerva yndyre mund të mbijetojnë më gjatë, pasi trupi mund të djegë yndyrën e ruajtur në kohë urie ekstreme. Vizualisht, shenja më e dukshme e urisë është humbja e muskujve. Kjo veçori ogurzezë tregon për humbjen paralele të proteinave funksionale në zemër, mëlçi, veshka dhe inde të tjera.

(Kosova Sot Online)