Vetitë befasuese, shëruese të farave të avokados

  • E.K /
  • 29 November 2023 - 10:38
Vetitë befasuese, shëruese të farave të avokados

Avokado është antioksiduesi më i fuqishëm, derisa bërthamën e hedhim, në fakt ajo ofron veti të shumta shëruese.

PLOT ME FIBRA

Farat e avokados përmbajnë fibra të tretshme. Fibrat e nxitin ngopjen dhe tretjen.

VETI TË FORTA ANTIOKSIDUESISH

A e keni ditur se 70 për qind e antioksiduesve të avokados gjenden në farat e saj? Antioksiduesit mbrojnë prej radikaleve të lira dhe parandalojnë sëmundjet.

LUFTOJNË KANCERIN

Farat e avokados përmbajnë flavonol, antioksidues qëparandalon

rritjen e tumoreve.

RREGULLON NIVELIN E GLUKOZËS NË GJAK

Bërthama e avokados mundet të parandalojë kërcimin e shpejtë të nivelit të sheqerit në gjak. Ajo e parandalon edhe nevojën apo dëshirën për ëmbëlsira. Kjo parandalon dëshirën për ëmbëlsira dhe mban peshën ideale trupore.

(Kosova Sot Online)